Koža zrkadlí navonok zdravotný stav vo vnútri tela
Nedostatočná starostlivosť o zdravie sa prejaví aj na koži. Práve na tomto orgáne vidieť blížiace sa ochorenie ako prvé. Zaujímavosťou je, že hrúbka kože je u ľudí žijúcich v rôznych podnebných pásmach iná. To ovplyvňuje aj jej starnutie. „K rýchlejšiemu starnutiu pokožky si však často pomáhame aj sami, a to fajčením či nadmerným opaľovaním,“ upozorňuje Michaela Dubčeková, kožná lekárka, ktorá prvú polovicu profesionálneho života pôsobila na univerzitnej pôde a v súčasnosti sa venuje aj klinickým štúdiám nových liekov a tajných molekúl.
V prvom rade by sa každý mal podľa lekárky snažiť o svoje plné zdravie, akýmkoľvek spôsobom, či už športom alebo spánkom. „Chorobu vidíte ako prvú na koži. Aj mamičkám hovorievam, že chorobu dieťaťa vidieť na koži už pár dní pred jej vypuknutím, či už ako začervenané líca alebo drsnú kožu. Koža je vaše zrkadlo vnútra,“ hovorí M. Dubčeková v podcaste Všeobecnej zdravotnej poisťovne Všeobecne o zdraví.
Lekárka preto varuje aj pred negatívnym vplyvom fajčenia a tvrdí, že keď si vedľa seba postavíme dve päťdesiatničky, jednu fajčiarku a jednu nefajčiarku, uvidíme medzi nimi 10 ročný rozdiel. „Keď sme robili lifting, preparovali sme kožu od podkožia, vtedy ju musíte oddeliť a natiahnuť. Podkožie fajčiarky vyzeralo ako blato. Darmo natiahneme tú pergamenovú kožu, keď je podkožie zničené fajčením,“ opisuje skúsenosť odborníčka.
Opaľovanie je risk so zdravím
„Opaľovanie je skloňované zľava sprava, ale som za to aby sa to stále opakovalo, pretože pozorujeme incidenciu nádorov kože, a to hlavne posledných 4-5 rokov, kedy sa uvoľnilo cestovanie a cestuje sa aj v zimných mesiacoch do rovníkových krajín,“ konštatuje M. Dubčeková. Lekárka vysvetľuje, že slnečné žiarenie má spektrum lúčov od UVA a UVB, ktoré sú zodpovedné za degeneračné procesy a vznik karcinómov. Slnečné žiarenie degeneruje cievy, podkožie a má za následok vznik karcinómov . Čím ste bližšie k rovníku, tým lúče dopadajú kolmejšie a celých vás prežiaria. Medzi 11 a 15-tou by sme sa nemali opaľovať.
Keď už sme na slnku, je rozdiel, aký typ pokožky opaľujeme, aký máme fototyp. „V medicíne využívame žiarenie ako liečbu, napríklad pri psoriázach, ale v rukách lekára má toto žiarenie terapeutický efekt, pretože vieme počítať kumulačnú dávku žiarenia Joulov na centimeter štvorcový. Keď ju už preklopíme, tak žiarenie môže viesť ku karcinogenite. Lenže v bežnom živote neviete, či ste ju preklopili alebo nie,“ poukazuje kožná lekárka.
Pripomína, že čo sa týka produkcie vitamínu D, denná dávka sa vytvorí po 10 minútach pobytu na slnku. Stačia k tomu odhalené ruky alebo tvár. Zhnednutie pri opaľovaní spôsobujú dlhovlnné lúče UVA, ktoré indukujú v bunkách v podkoží melanín. Ten je transportovaný vyššie do pokožky do keratynocitov. „Nezhnednete hneď v ten deň, ale najprv sa prejaví degeneračný proces žiarenia, a to ako sterilný zápal čiže začervenanie a zhorenie. Zhnednutie pokožky príde ex post, po nejakých 3 – 4 dňoch,“ spresňuje M. Dubčeková.
Špecialistka varuje, že jediný dobrý efekt slnka je práve produkcia vitamínu D. Ostatné efekty sú estetické a mali by sme zvážiť, či nám za to stoja. „Nadobudnúť opálenú farbu kože a neublížiť si, to je tenký ľad, pretože vy neviete, kedy ste to kumulačné žiarenie prekročili. Neviete, kde je tá hranica, kedy si urobíte nejakú mutáciu génu, trebárs v detstve, ktorú budete neskôr ľutovať lebo sa vám vytvorí karcinóm kože. Koža sa lúpe a obnovuje každých 28 dní. Teraz mi povedzte, aký veľký benefit to pre vás je, keď sa opálite a o 28 dní sa olúpete. Riskujete svoje zdravie a život, kvôli hnedej farbe, ktorá aj tak zmizne,“ podotýka.
Celulitída je normálna
Celulitída je strašiakom pre veľa žien a mnohé z nich investujú do rôznych „zázračných“ produktov a ošetrení. Lekárka tvrdí, že celulitída nie je otázkou obezity ani potvrdením, že človek niečo robí zle. „Čím je koža tenšia, tým viac tukové vankúšiky presvitajú cez oká podkožia. Vidno to najmä na zadných partiách, okolo kolien a na ramenách. Celulitída je opäť o stavbe kože. Aziatky nemajú celulitídu, pretože majú tak hrubú kožu, že podkožné štruktúry nestihnú pretiecť medzi oká a nestihnú byť tvarohovito-hrudkovito viditeľné. Celé je to len o tom, že sme tenšie,“ vysvetľuje.
Pri celulitíde je dôležitá aj genetika, vek a hormonálne zmeny u žien po 40-tke. S menopauzou totiž rednú a atrofujú všetky tkanivá. Čiže keď už sme sa tenké narodili a ešte aj starneme, treba sa na to takto pozrieť – celulitída a vrásky nie sú prekliatie, ale naopak, je to prirodzená súčasť života.
Celý rozhovor s kožnou lekárkou je možné si vypočuť na webe VšZP alebo v podcastových aplikáciách Spotify a Apple Podcasts.