Atopická dermatitída

Atopická dermatitída (atopický ekzém) je chronické kožné ochorenie, ktoré postihuje pleť tváre a pokožku tela u dojčiat, detí i dospelých.

Výskyt choroby neustále rastie, najmä v západnom svete, kde je nárast v počte zistených prípadov  v porovnaní s dobou pred 30 rokmi dvojnásobný až trojnásobný. Nevie sa o žiadnej presvedčivo preukázanej príčine atopickej dermatitídy, ale objavujú sa dôkazy, že určitým spôsobom súvisí s astmou a sennou nádchou.

Táto choroba postihuje hlavne deti – trpí ňou 10 až 20 % detí na celom svete, kým u dospelých to je 2 až 5 %.

U dospelých sa väčšinou vyrážka vyskytuje na krku a na hornej časti hrudníka, v lakťovej jamke, v podkolennej jamke, na rukách a na nohách, ale i na tvári a na pokožke hlavy. U dojčiat a u detí sú symptómy a postihnuté oblasti trochu iné.

Ľudia s atopickou dermatitídou zažívajú často i ďalšie problémy – môžu trpieť nedostatkom spánku, stresom, diskrimináciou od ostatných ľudí a nedostatkom sebavedomia. O pokožku sa treba pravidelne správne starať a isté zmeny životného štýlu môžu tiež uľaviť od niektorých symptómov; napr. je dobré nosiť oblečenie z bavlny, zdržovať sa na  miestach s nižšou teplotou, aby sa telo nepotilo, a nejesť potraviny, ktoré sú spúšťačmi akútneho vzplanutia.

Potenciálne príčiny a faktory atopickej dermatitídy

Dermatológovia zatiaľ neobjavili jednoznačnú príčinu atopickej dermatitídy, ani liek, ktorý by ju vyliečil. Sú však už preukázané niektoré faktory, ktoré sú pre niektoré osoby rizikovejšie než pre iné, ako napríklad:

  • Genetika: Preukázalo sa, že existuje prepojenie medzi atopickou dermatitídou, astmou a sennou nádchou. Ak jeden rodič alebo obaja rodičia majú jednu z týchto chorôb, zvyšuje sa u dieťaťa pravdepodobnosť, že toto ochorenie zdedí.
  • Podnebie/prostredie. V krajinách so studeným podnebím je zrejme riziko atopickej dermatitídy vyššie, a platí to aj pre mestá so znečisteným prostredím. Je dokázané, že u jamajských detí, ktoré vyrastajú v Londýne, je dvakrát vyššia pravdepodobnosť, že dostanú atopickú dermatitídu, než ich vrstovníci, ktorí žijú na Jamajke.
  • Pohlavie. U žien je o niečo vyššia prevalencia atopickej dermatitídy než u mužov.
  • Vek matky pri narodení dieťaťa. Deti, ktoré sa narodili matkám, ktoré rodili vo vyššom veku, sú vystavené vyššiemu riziku než deti, ktoré sa narodili mladým matkám.
Matka a dieťa sa spolu maznajú
Atopická dermatitída je dedičná. Rodičia, ktorí trpia touto chorobou, astmou alebo sennou nádchou, ju môžu odovzdať deťom.
Tvár ženy stredného veku.
Ženská pokožka má väčší sklon k atopickej dermatitíde a zásadný význam má niekedy aj vek ženy, kedy má deti.

Atopická pokožka má nedostatok prirodzených hydratačných faktorov (NMF) ako sú aminokyseliny, a trpí narušenou funkciou kožnej bariéry. Kožná bariéra je oslabená a spodné vrstvy kože sú náchylnejšie na infekcie spôsobené tým, že si chorý nechtami rozškriabe pokožku.

Symptómy atopickej dermatitídy sú zároveň jej spúšťačmi. Suchá a svrbiaca koža núti pacientov škriabať sa, a tým si porušujú kožnú bariéru. Spodné vrstvy pokožky sa tým odhalia a sú veľmi náchylné na infekciu z okolitého prostredia. Následne preniknuté baktérie spôsobia podráždenie a svrbenie sa len posilní. Tento proces sa nazýva cyklus atopickej pokožky.

Cyklus atopickej pokožky (cyklus svrbenia a škriabania)
ĎALŠIE FAKTORY

Ďalšie faktory

Niektoré ďalšie vplyvy tiež môžu ďalej zhoršovať už existujúce symptómy, ale u rôznych jednotlivcov existujú rôzne spúšťače. Patria medzi ne:

  • potravinové alergie, napr. na mlieko, syr, orechy, morské plody
  • alergie na alkohol
  • alergie na roztoče, pele, prach
  • drsné alebo nepriedušné materiály – napr. vlna a nylon
  • nikel – všeobecný kov používaný na výrobu šperkov a hodiniek
  • formaldehyd
  • niektoré pracie prostriedky – často označované ako „biologické“
  • stres
  • nedostatok spánku
  • potenie
  • cigaretový dym

Prečítajte si ďalšie informácie o faktoroch, ktoré majú vplyv na pokožku.

Žena s bavlneným svetrom
Odporúča sa nosiť, okrem iného, bavlnené oblečenie – je mäkké a pohodlné. Ak si pacient na noc navlečie bavlnené rukavice, nestane sa, že by sa v spánku škriabal.
RIEŠENIE

Zvládanie symptómov atopickej dermatitídy na tele

Nie je síce známy liek, ktorý by atopickú dermatitídu úplne vyliečil, ale sú určité spôsoby, ktoré pomáhajú chorým ošetrovať pokožku a predlžovať obdobie medzi dvomi vzplanutiami choroby.
Najdôležitejšie je udržiavať pokožku neustále hydratovanú vďaka emolienčným prípravkom.

Emolienčné prípravky

Emolienciá (zvláčňujúci prípravky) sú základom starostlivosti o pokožku a je možné ich používať denne, bez ohľadu na to, či sa ochorenie nachádza v akútnej alebo latentnej fáze. Tieto prípravky existujú vo forme telových mliek, pleťových krémov, mastí a prísad do kúpeľa alebo na sprchovanie. Premasťujú pokožku a dodávajú jej pružnosť, vlhkosť a chránia ju pred podráždením. Tiež potláčajú svrbenie a vďaka nim môžu byť vzplanutia ekzému menej časté.

Účinné látky, ktoré emolienčné prípravky môžu obsahovať:

  • Omega-6 mastné kyseliny z pupalkového oleja a z oleja z jadierok hrozna,  ktoré upokojujú a vyživujú chorú pokožku a obnovujú prirodzenú ochrannú kožnú bariéru.
  • Licochalcon A (výťažok z koreňa sladkého drievka) je prirodzený protizápalový prostriedok a antioxidant, ktorý zmierňuje začervenanie a upokojuje zápal.

Dermatologická liečba

Obdobia vzplanutia ekzému vyžadujú intenzívnejšiu liečbu, ktorá spočíva v tom, že sa ku každodennej hydratačnej starostlivosti pridá aplikácia lokálne aplikovaných liekov. Tieto masti a krémy často obsahujú hydrokortizón.

Kortikosteroidy (ako je hydrokortizón) sú veľmi účinné, ich pôsobenie je rýchle a prinášajú úľavu pri svrbení a zároveň potláčajú zápaly. Majú ale aj určité nevýhody, ako napríklad že pri dlhodobom používaní sa koža stenčuje.

Z tohto dôvodu nie je ich dlhodobé používanie vhodné a nie je ani ideálne u dojčiat a u detí.

Eucerin AtopiControl Acute krém má také vlastnosti v starostlivosti o pokožku, u ktorých sa klinicky preukázalo, že významne zlepšujú vzhľad pokožky i pri akútnych fázach atopickej dermatitídy. Vďaka tomuto prípravku možno vo fázach vzplanutia choroby obmedziť aplikáciu hydrokortizónu. Klinická štúdia preukázala, že Eucerin AtopiControl Acute krém má porovnateľný účinok ako 1 % hydrokortizón krém aplikovaný na atopickú pokožku. Eucerin AtopiControl Acute krém však nie je klasifikovaný ako liek a nenahrádza dermatologickú liečbu.

Žena aplikujúca krém na ľavú nohu
Pri vzplanutí ekzému často treba použiť lokálne aplikované lieky, ale pretože môžu obsahovať hydrokortizón, neodporúča sa ich dlhodobé používanie.
Žena si natiera záhyb ruky Eucerin AtopiControl Acute krémom
Eucerin AtopiControl Acute krém zlepšuje vzhľad pokožky počas akútnej fázy.

Každodenná starostlivosť o atopickú dermatitídu na tele.

Hoci spúšťače sa môžu od jednotlivca k jednotlivcovi líšiť, chorí vedia, že niektoré zmeny životného štýlu účinne pomáhajú:

  • Udržujte v miestnostiach nižšiu teplotu a vlhkosť, aby ste sa nepotili.
  • Noste priamo na tele jemné oblečenie. Bavlna je pohodlná a v zime je možné si obliecť niekoľko vrstiev. Najlepšie je vyhnúť sa oblečeniu, ktoré pokožku dráždi (napr. z vlny), alebo nepriedušným materiálom (nylon a pod.).
  • Ošetrujúce prípravky skladujte v chladničke, pretože chladné krémy lepšie uľavia od svrbenia.
  • Píšte si denník a zaznamenávajte, aké spúšťače vyvolávajú vzplanutie choroby.
  • Vyberajte si dovolenku v krajinách s chladnejším alebo miernym podnebím – nechoďte ani do príliš teplých ani do príliš studených.
  • Nové odevy pred prvým nosením vyperte, odstránia sa tak dráždiace farby a chemikálie na finálne ošetrenie textílií.
  • Na noc si obliekajte bavlnené rukavice ako prevenciu škrabania v spánku.
  • Terapia pomocou mokrých zábalov môže zmierniť svrbenie a potrebu sa škriabať (požiadajte vášho dermatológa o bližšie informácie).
  • Je lepšie sa sprchovať než sa kúpať a voda nemá nikdy mať viac než 32°C. Sprchovanie nemá byť príliš časté ani príliš dlhé.
  • V kúpeli nezostávajte dlhšie než 5 až 10 minút.
  • Vždy používajte olej do kúpeľa alebo sprchový olej, pretože ošetrujú pokožku a dodávajú jej lipidy.
  • V sprche alebo vo vani nikdy nepoužívajte drsné huby na umývanie alebo kefy na masáž pokožky.
  • Meditovanie alebo cvičenie jogy môže pomôcť odstraňovať stres.
Žena v relaxačnej pozícii so zdvihnutou nohou
Odporúča sa nosiť bavlnené oblečenie, je totiž mäkké a pohodlné. Bavlnené rukavice v noci navyše slúžia ako prevencia škriabania počas spánku.
Žena ide zo sprchy, je zabalená do osušky a vlasy má omotané uterákom
Je lepšie sa sprchovať než sa kúpať vo vani, ale ani sprchovanie nesmie byť príliš dlhé a voda nemá mať viac než 32°C.

Ak si nie ste istí, ako postupovať pri zvládaní symptómov, poraďte sa s praktickým lekárom alebo dermatológom.

Zdroj: https://www.eucerin.sk/indikacie/atopic-dermatitis/atopicka-dermatitida-na-tele