Spinocelulárny karcinóm – spinalióm je nemelanómovou rakovinou kože
Spinocelulárny karcinóm, alebo Squamous Cell Carcinoma (SCC) je druhou najčastejšou formou rakoviny kože. Pri tomto ochorení, ktoré zväčša postihuje ľudí v staršom veku je možné pozorovať začervenanie a vytvorenie pľuzgiera, či nehojacej sa rany, prípadne môže ísť o extrémny rast kožných buniek – vtedy hovoríme o aktinickej keratóze, teda o bujnení buniek kože, kedy môžu byť sprievodnými javmi šupinaté výrastky na koži odlišnej farby, môžu vzhľadom pripomínať otvorené rany, či rôzne zdanlivé nečistoty, výrastky, no stredné a ťažšie formy sa vyznačujú výrazným krvácaním a vysokou bolestivosťou. Spúšťačom tohto druhu rakoviny je z 90% priveľa UV žiarenia počas života človeka. Choroba postihuje hlavu, ruky, ramená, nohy, prípadne krk. Na hlave si pritom nevyberá a postihuje od pokožky vo vlasoch aj pery, líca, okolie nosa, uší, ale aj očné viečka. Predzvesťou tohto ochorenia môžu byť zmeny pigmentácie, menšie kožné výrastky a namáhanie ďalším vystavovaním UV žiarenia už postihnutých miest.
Rakovinou kože každoročne ochorie viac pacientov ako na iné formy rakoviny. O rakovine kože sa totiž stále nehovorí ako o veľkom riziku, hoci je smrteľnou. Rakovina má tendenciu tvoriť sa na miestach, ktoré boli vystavované slnku a najmenej chránené pred žiarením. Oveľa vyššie riziko zisku tohto druhu rakoviny majú ľudia používajúci solária, keďže len minimálne svoje telo chránia a priamo vystavujú pokožku žiareniu opakovane. Podľa výskumov je možné hovoriť o výraznom zvýšení výskytu rakoviny u ľudí, čo sa sem tam na slnku spália, alebo nenatierajú ochranným krémom.
Viac o liečbe, diagnostike spinaliómu sa môžete dozvedieť aj s odbornej diskusie s prednsotom MUDr. Slavomírom Urbančekom, PhD. z Dermatovenerologickej kliniky SZU FNsP F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!