Prevencia pred rakovinou kože: Správny opaľovací krém odfiltruje až 93 % UV žiarenia

NECHAJTE SI SKONTROLOVAŤ ZNAMIENKA V BYSTRICI AJ BRATISLAVE

Pri príležitosti 21. ročníka Európskeho dňa melanómu vás pozývame 11. mája na kontrolu znamienok do obchodného centra Nivy v Bratislave od 10.00 hod. do 17.00 hod. a pre tých, ktorí nie sú z Bratislavy, sa bude kontrola znamienok vykonávať v dátume 13. až 15. mája 2024 v EDUKA centre, ktoré sídli vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta na Námestí L. Svobodu 1 v Banskej Bystrici v čase od 9.00 do 13.00 hod.

Pozvaní sú nielen pacienti, ktorým bola diagnostikovaná rakovina kože, ale aj zdraví ľudia, ktorí by si chceli nechať znamienka vyšetriť. Odborníci predpokladajú, že do roku 2040 vzrastie výskyt rakoviny kože na celom svete až o 85 %. Aj preto je prevencia pred rakovinou kože viac ako potrebná.

EUROMELANOMA PRIPRAVUJE KAMPAŇ PRE CHORÝCH

Bezplatná kontrola znamienok nie je jediný krok. Euromelanoma aktuálne spúšťa celoeurópsku kampaň na podporu ľudí, ktorým v minulosti diagnostikovali rakovinu kože a aj sa na ňu liečili. Kampaň reaguje na riziko možného opakovaného  výskytu ochorenia tým, že podporuje zvýšenú ostražitosť a pozitívny, racionálny pohľad na vec. „Naše predchádzajúce kampane propagovali zodpovedné správanie sa na slnku, pravidelné kontroly kože a potrebu včasného liečenia rakoviny kože. Tento rok sa zameriavame na druhú stranu mince – na psychiku ľudí, ktorým už bola diagnostikovaná rakovina kože,” povedala profesorka Veronique del Marmol, predsedníčka Euromelanoma.

PACIENTI TRPIA DEPRESIOU AJ PO VYLIEČENÍ SA

Ľudia, ktorí už v minulosti mali kožnú rakovinu, sú vystavení vyššiemu riziku, že ju dostanú opäť. U 2 % až 10 % ľudí, ktorí prežili melanóm, sa vyskytne druhý primárny melanóm a u 30 % až 50 % ľudí s nemelanómovou rakovinou kože sa do 5 rokov objaví druhý NMSC. Napriek tomuto zvýšenému riziku nedávna španielska štúdia nepreukázala žiadne evidentné rozdiely týkajúce sa ochrany pred slnkom u ľudí, ktorí už kožnú rakovinu prekonali, v porovnaní s takými, ktorí ju nemali.

Výsledky výskumov ukázali, že u pacientov s melanómom sú bežné psychické ochorenia ako depresia a úzkosť, a to aj po absolvovaní liečby. Nedostatočná psychologická podpora a strach z návratu ochorenia majú najsilnejší vplyv na kvalitu života a zdravie pacientov.

OBJAVILI STE SI ZNAMIENKO, Z KTORÉHO MÁTE OBAVU?

Melanóm nie je jediný druh rakoviny kože a podozrivý nález zase nemusí hneď znamenať rakovinu. Dôležité je však prevenciu nepodceňovať. Ak ste objavili na svojom tele niečo, čo vám robí starosti, nechajte sa vyšetriť. Včasná diagnostika vám môže zachrániť život. „Už dve a viac spálení na slnku u detí päťnásobne zvyšuje riziko vzniku melanómu v dospelosti,” vysvetľuje onkodermatológ Zuzana Murárová. Aj preto je dôležité dávať pozor a držať sa odporúčaní nižšie.

Pravidlá včasnej diagnostiky malígneho melanómu sú:
1. Neignorujte ho a nečakajte že to samo zmizne.
2. Nečakajte, ako sa vyvinie.
3. Nemyslite si, že to nie je nič vážne.
4. Nemyslite si, že to nie je vašou prioritou riešiť to.
5. Predovšetkým sa nebojte navštíviť lekára.

POZOR NA UV ŽIARENIE

Na zemský povrch zo Slnka dopadá predovšetkým viditeľné, infračervené a ultrafialové žiarenie. UV-žiarenie nie je možné vnímať zrakom, na organizmy má však značný biologický účinok.

UV žiarenie sa delí na tri podskupiny:

  1. UVA – Takéto žiarenie poškodzuje kolagénové a elastínové vlákna a spôsobuje predčasné starnutie kože či vznik predrakovinových stavov. Dávky UVA-žiarenia sa počas života zrátavajú. Tento jav nazývame kumulatívny efekt, resp. chronické kumulatívne poškodenie kože.
  2. UVB – Toto žiarenie je zodpovedné za sčervenanie pokožky po opaľovaní tzv. solárny erytém. Podieľa sa však aj na tvorbe vitamínu D.
  3. UVC – Žiarenie UVC nás neovplyvňuje, kým máme ozónovú vrstvu, ktorá ho zachytáva. Na Zem takmer vôbec nepreniká.

PRED SLNEČNÝMI LÚČMI SA NESKRYJETE ANI VO VODE

Odborníci odporúčajú nevystavovať sa silnému slnečnému žiareniu v popoludňajších hodinách. Napriek tomu sa väčšina ľudí kúpe práve v tomto čase. Pred slnečnými lúčmi však nie je možné schovať sa ani vo vode, pretože hladinou preniká 95 % UV žiarenia a polovica prejde až do hĺbky troch metrov. Dokonca aj pri zamračenom počasí oblačnosť stále prepúšťa 20–30 % žiarenia.

NEZABUDNITE NA OPAĽOVACÍ KRÉM

Opaľovacie krémy nás chránia pred škodlivými UV lúčmi a pred nebezpečným spálením kože. Koža si pamätá spálenia počas života a celková kumulatívna dávka UV žiarenia môže časom viesť k rôznym druhom rakoviny kože. Už SPF 15 odfiltruje až 93 % UVB žiarenia. Používať vyšší faktor však nie je na škodu, pretože len málokto používa adekvátne množstvo opaľovacieho krému, ktoré sa pohybuje v rozmedzí šiestich až siedmich čajových lyžičiek na telo dospelej osoby. Opaľovací krém je vhodné aplikovať pol hodinu pred opaľovaním sa.

Podľa dát z roku 2020 sa na Slovensku u 2 až 10 % pacientov, ktorí prežili melanóm, vyvinie druhý primárny melanóm. U 30 % až 50 % ľudí s nemelanómovou rakovinou kože sa do 5 rokov vyvinie druhý bazocelulárny alebo skvamocelulárny karcinóm.

O Euromelanoma: Iniciatíva Euromelanoma vznikla za účelom propagácie a zdieľania informácií o prevencii rakoviny kože, jej včasnej diagnózy a liečbe. Skupinu Euromelanoma založili zástupcovia dermatológov z viacerých krajín Európy, ktorí sa na tomto projektu spolupodieľajú. Euromelanoma je registrovaná charitatívna organizácia a pôsobí až v 33 krajinách.

Každý rok sa ich kampaň zameriava na niečo iné a tohtoročnou témou je mentálne zdravie a well-being pacientov. Povzbudzuje pacientov, aby boli ostražití, žili svoj život naplno a zdravo, ale zároveň pripomína ľuďom psychologickú podporu, ktorá je im k dispozícii.