Napriek tomu, že sú kampane o prevencii rakoviny kože, každý rok sa u nás zvyšuje výskyt melanómu o 5 percent.

Onkodermatologička MUDr. Zuzana Zelenayová pôsobí v Národnom onkologickom ústave  a venuje sa prímárne liečbe a diagnostike nádorových ochorení kože. Aktívne sa zapája aj do rôznych edukačných kampaní práve na posilnenie  a zvýšenie povedomia o prevencii rakoviny kože. Najbližšie bude na túto tému prednášať a diskutovať na 6. ročníku podujatia TRH KOŽE v Bratislave v nákupnom centre NIVY a poskytovať konzultácie v diskrétnej poradni kože.

Pani doktorka prečo je dôležité stále dookola hovoriť o téme rakoviny kože?

Posledné dáta, ktoré máme oficiálne k dispozícii z onkologických registrov sú z roku 2020. Do registrov sa hlási ale len melanómová rakovina, takže čísla sú určite vyššie, keďže chýbajú dáta nemelanómových nádorov. V každom prípade je Slovensko v prvej desiatke krajín sveta v úmrtnosti na melanóm. Preto chcem pomôcť edukovať ľudí, aby nepodceňovali túto problematiku, a Mnohí pacienti prichádzajú do ambulancií so strašnými nálezmi. Azda si uvedomujú, že situácia je vážna, ale obávajú sa, že ak sa s nálezom bude niečo robiť, zomrú. Mám pocit, že sa boja riešiť to skôr, lebo ak sa to „rozryje a rozvŕta“, bude to nebezpečné. Príčinou vysokého výskytu melanómu je nielen [nedostatočná, pozn. red.] dostupnosť zdravotnej starostlivosti, ale aj nemiestne obavy ľudí.

V letných mesiacoch sa edukácia sústredí skôr na dôležitosť používania opaľovacích krémov a celkovo pobyt na slnku. Čo by ste odporúčali ľudom, aby robili  na jeseň a v zime?

Pomaly už nemusíme rozlišovať ani medzi ročnými obdobiami, pretože ľudia sú vystavení slnečnému žiareniu v podstate po celý rok. Predovšetkým naša tvár a hlava a ruky sú stále odhalené. Preto by sme mali používať v podstate krémy s vysokým ochranným faktorom každý deň, skôr ako vyjdeme von. Na trhu je množstvo opaľovacích krémov, ktoré sú určené na pokožku na tvári a majú vysoký ochranný faktor. Ako vieme u mužov sa vyskytuje malígny melanóm, alebo aj iné formy nádorových ochorení kože, práve na krku a za ušami, lebo majú menej vlasov.

Jesenné a zimné mesiace u nás tiež využívajú mnohí na dovolenky, kedy odlietajú do extrémne iného podnebia, kde je UVA UVB žiarenia veľmi intenzívne. Tam platia tie isté pravidlá ako počas leta u nás …natierať sa, natierať sa a nevychádzať na priame slnko uprostred dňa.

Jeseň je zároveň ideálnym obdobím na kontrolu a prípadne riešenia kožných problémov, prečo?

Počas letných mesiacov dostáva naša koža patrične zabrať. Jeseň je logicky obdobím, kedy si dôsledky slnka na našej pokožke dávame do poriadku.

To však nie je jediný dôvod. Jesenné termíny kožných vyšetrení odporúčajú kožní lekári aj preto, lebo väčšina kožných zákrokov si žiada niekoľkotýždňovú abstinenciu slnka. Môžu sa preto vykonávať iba na neopálenej koži. Patria k nim napríklad odstraňovanie pigmentácií, cievok, odstránenie znamienok, červených bodiek, jaziev, výrastkov a iné.

Aký je váš názor na soláriá, ktoré využívajú ľudia hlavne na jeseň a v zime?

Medzinárodná organizácia pre výskum rakoviny kože soláriá hodnotí ako karcinogény. Desaťminútový pobyt v soláriu zodpovedá tomu, že by som v Grécku vyšla na poludnie na slnko. Ale intenzita by bola ešte 10-krát vyššia. Spálenie si v soláriu neuvedomujeme. V soláriu dominuje UVA žiarenie a UVB tvorí len 5 percent. Preto nedochádza k prehriatiu a zápalu. Cieľom solária je vyvolať pigmentáciu, čo robí prevažne UVA žiarenie. Tým, že nedôjde k zápalovej reakcii, lebo UVB žiarenie je znížené, neuvedomujeme si, aké množstvo energie sme do kože dostali a nakoľko si škodíme.

Ktoré zmeny na znamienku si máme všímať, lebo sú rizikové?

Dermatológ sleduje päť hlavných kritérií. Prvým je asymetria znamienka, nasleduje ohraničenie, či je znamienko ohraničené presne alebo nie. Ďalším kritériom je farba – čím viac farieb, tým je znamienko nebezpečnejšie. Napokon je to veľkosť. Znamienka nad 7 milimetrov sú rizikovejšie. Ďalej sa sleduje elevácia – to, či sa znamienko začne zdvíhať. Veľmi nebezpečné bývajú aj ružové hrbolčeky. U človeka je veľmi dôležitý aj subjektívny pocit, ak si všimne, že znamienko ho svrbí. Rizikovým faktorom je aj ich počet. Čím viac znamienok, tým väčšie riziko. A, samozrejme, imunita človeka.

Nemelanómová rakovina kože vzniká kdekoľvek na tele alebo súvisí s miestami, ktoré boli vystavené žiareniu?

Nemelanómová rakovina vzniká väčšinou na slnku exponovaných miestach. Sú dva typy, bazaliómy, ktoré tvoria väčší podiel, a spinaliómy. Na 100-tisíc obyvateľov sa vyskytuje asi 200 bazaliómov, 50 spinaliómov a okolo 20 melanómov. Od roku 2004 prebieha na Slovensku kampaň Euromelanoma zameraná na zníženie rizika vzniku rakoviny kože, hlavne melanómu.

Čo by ste na záver odporučili našim čitateľom?

Koža tvorí základnú bariéru medzi vonkajším prostredím a telom. Práve z toho dôvodu je najdôležitejším orgánom nášho imunitného systému. Pravidelné prehliadky u kožného lekára by sme preto rozhodne nemali zanedbávať.  Kožných ochorení existuje veľmi veľa, od menej vážnych až po tie závažnejšie. Ak sa vám ale niečo nezdá, rozhodne by ste nemali s obavami sedieť doma. Čím skôr sa odhodláte zveriť sa do rúk odborníka, tým lepšie, lebo aj tu platí, že včasná diagnostika a liečba môže častokrát zachrániť život.