On-line poradňa kože

Poradňa slúži na konzultáciu otázok týkajúcich sa dermatovenerológie. Má iba odporúčací charakter, vhľadom na to, že nie je možné dôkladne vyšetrenie prípadných zdravotných problémov, ktoré je potrebné riešiť návštevou odbornej ambulancie.

Vaše otázky budú zodpovedané do 24 hodín a denný limit je 20 otázok.

Partner poradne

Na vaše otázky odpovedá

MUDr. Andrea Červenáková

dermatovenerológ

  • Informácia

    Prevádzkovateľ webstránky trhkoze.sk, spoločnosť Zeal s.r.o., Brnianska 19, 81104 Bratislava, Slovensko v súvislosti so vstupom na webstránky a s použitím poradne nevyžaduje poskytnutie akýchkoľvek osobných údajov ani nijaké osobné údaje nespracúva. Ak budú Prevádzkovateľovi poskytnuté akékoľvek osobné údaje, bude ich považovať za nevyžiadané, náhodne získané údaje. Tieto údaje nebudú nijakým spôsobom ďalej spracúvané.


Dobrý deň, mám alergiu na farby na vlasy( kadernícke aj z drogérie). Musím si však farbiť vlasy kvôly šedivým odrastom. Môžte mi poradiť vhodnú možnosť s akým prostriedkom je najlepšie farbiť si vlasy, ak mám alergiu? 30. júla 2025

Dobrý deň prajem,

potrebné je mať zoznam presných látok na ktoré ste alergická a následne si vyberať látky podľa zloženia, aby ste sa danej látke vyvarovala, napr. prírodné farby.
Pekný deň


Dobrý deň, okolo nosa sa mi robia vyrážky podobné herpesu, no lieky na herpes a krémy nezaberajú. Čo by bolo vhodné? Ďakujem 30. júla 2025

Dobrý deň,

určite ster na vylúčenie herpesu, pri nepotvrdení sa môže jednať o prejavy periorálnej dermatitídy, takže minimalizovať kozmetiku počas zhoršenia, krémy ako Cicabio alebo perioral.
Pekný deň


Dobrý deň. Odkedy som pribrala, som si všimla, že sa mi robia podkožné upchate žliazky. Napríklad dlho cestujem , osem hodín v aute a už cítim, neviem či z tlaku vred , alebo sa niečo upchá. Je to na zadku, skôr 5-6 cm od konečníka, raz tu raz tu. Kým sa dostanem k chirurgovi, tak sa to vstrebe. Zhruba za 5-6 dni….. nikdy to netečie, nič…. Boli to len na dotyk , ináč v klude. Teploty nemám . Mám podozrenie, že odkedy som pribrala a mám obezitu robí sa to odvtedy. Keď som bola štíhla nič ma netrápilo. Preventivky všetko v poriadku. Je nejaká nádej že keď schudnem tých 20 kíl čo mám nadváhu že sa to stratí? Lieky neberiem žiadne. Vek 44. Ďakujem 30. júla 2025

Dobrý deň,

určite môže nastať zlepšenie pri zredukovaní hmotnosti. Podobné problémy sú častejšie u obéznych pacientov a pacientov s nadváhou.

Pekný deň


Dobrý deň. Prosím Vás chcem sa opýtať, asi pred dvoma rokmi po dovolenke som mala podľa mňa z tampónov svrbenie vonkajšej časti- konkrétne veľké pysky. Po kadejakých mastiach a cipkoch od gynekológa mi dole všetko napuchlo a pravidla sa podkožná Hrčka, konkrétne na veľkom pysku, bolestivá na dotyk, no nešlo nič vytlačiť, videl to gynekológ a dsl mi na to Framykoin. Potom sa to vstrebalo a asi o tri mesiace pri menstruacii opäť , neviem či tam či trošku vyššie. Od gynekológa som si vypočula verdikt “ migrujuci kovid”, alebo opuchnuta uzlina, to neviem či to je na veľkých pyskoch. Žijem 22 rokov v manželstve, partner jeden a všetky testy na choroby negatívne. Tak som šla ku kožnému- vlastne primár v jednom meste a povedal zd aterom, že keď sa to aj vstrebalo, nevadí no podľa foto aterom. Keďže sme sa sťahovali a mala som veľa stresu a šli sme do iného mesta, zas tá Hrčka, plus Hrčka v slabine. Bola som za svoje peniaze na sono, keďže pani doktorka mi to neprepúšťala a tam bol záver – solídna benigna typu uzlina, že to nie je aterom, ukázala som ten papier kožnej a tá nevedela či to môže byť aj hidradenitis, keďže mám 43 rokov a nikdy som nemala žiadne problémy. No v posledných rokoch dom dosť pribrala, vraj to mám z toho. Dala mi na tri mesiace Entizol. Potom kľud asi pól roka a zas začínam cítiť že sa niečo tam deje. Dvaja lekárovi vylúčili hidradenitis, chirurgička dokonca povedala, že impertrigo v slabine. Horúca vaňa a menstruacia je spúšťač. Tvrdia mi, že keď schudnem bude kľud. Mám 171 cm a 105 kíl. Viem rozlíšiť hidradenitis od upchatej mazovej žliazky? Je vôbec možný hidradenitis v mojom veku? V rodine nič. Rodičia bezproblemov, sesternice tiež. Neberiem žiadne lieky. A ak by ste mi mohli poradiť, bolo by to vidno na magnetickej rezonancii, alebo CT? Ja si to kľudne aj zaplatím, len chcem byť v poriadku. Samozrejme, som zamestnaná, platím di odvody, no lekári tvrdia že predmenštruačný syndróm…. Nikdy z toho nič netečie, len je to pod kožou v intímnej oblasti a bolestivé…. Za vašu radu ako dákej budem vďačná. Ďakujem 30. júla 2025

Dobrý deň,

nakoľko Vás osobne videlo viacero lekárov a vylúčili hidradenitídu, tak predpokladám, že sa o dajú dg. nejedná. Na ďalších zobrazovacích vyšetreniach by mohli byť znovu uzliny, preto si nemyslím, že je potrebné ich doplnenie. Môže sa jednať o opakovaný vznik podkožných nodulov, vtedy je dobré preliečenie ATB ako ste mala, určite je vhodná aj redukcia hmotnosti.
Pekný deň


Dobrý deň, už dlhšie sa mi medzi obočím opakovane tvorí hrčka – pravdepodobne zvyšok po starej vyrážke, z ktorej sa niečo nevstrebalo.Používam kyselinu salicylovú, ale stále sa to vracia.Rád by som sa poradil, či by bolo možné to ošetriť alebo vyčistiť drobným zákrokom.“ 30. júla 2025

Dobrý deň,

áno, nakoľko sa môže jednať o ateróm tak je vhodné vyšetrenie na kožnej ambulacnii a pri potvrdení diagnózy je možné odstránenie.

Pekný deň


Dobry den urobilo sa mi niečo ako vyrazka alebo stipanec boli to na dotyk a okolo miesto si necítim tesne okolo toho tlačiť to nejde ale m to uz 8 tyzden co to moze byt poslala som vám aj mail s fotkou vopred velmi pekne ďakujem 30. júla 2025

Dobrý deň,

ospravedlňujem sa, ale fotku nemám pripojenú. Na základe opisu Vám ďalej poradiť neviem, ale pokiaľ to pretrváva už niekoľko týždňov je vhodné navštáviť lekára osobne.

Pekný deň


Dobrý deň, svokrovi sa objavili takéto vyrážky na rukách, svrbia, štípu, bol aj u kožnej, má 67 rokov, suché je to bledo červene, po natretí stmavnú a zvýraznia sa viac. Môžete nám niečo odporučiť? Ďakujem za odpoveď. 30. júla 2025

Dobrý deň,

ospravedlňujem sa, ale fotku nemám k dispozícii.

Svrbivé vyrážky v oblasti dlaní môžu byť prejavom ekzému. Neviem akú dg stanovila Vaša kožná lekráska a akú liečbu používal. Na vzplanutie ekzému sa používa krátkodobo lokálne kortikoid, samozrejme, ak sa nejedná o inú diagnózu.

Pekný deň


Na rukách mám množstvo drobných svetlo-červených bodov. Sú roztrúsené od ramien až po dlane. Nemiznú, iba pribúdajú nové a nové. Čo je príčinou a ako sa toho dá zbaviť?Neviem či sú to petéchie, na internete som našiel obrázky petéchií zobrazujúce veľké červené škvrny, ale ja mám úplne drobné bodky a nie súvislé škvrny. 30. júla 2025

Dobrý deň,

v promo rade je dôležité určíť charakter prejavov – sú cievne, pigmentové, alebo či majú inú príčinu. Na základe diagnózy je možné stanoviť liečbu, preto je potrebné vyšetrenie na ambulancii.

Pekný deň


Dobry den prosim vzdy v lete mi sčervenaju dole nohy nad kotnikmi.Nebolia ,nesvrbia ,nepalia .Mam to vzdy v lete pod monterkami .Pracujem v dost teplom prostredi .Cim to prosim moze byt a je nato nejaky krem alebo ako tomu predist ?.Dakujem pekne za odpoved .Andrej 30. júla 2025

Dobrý deň prajem,

sčervenanie nad členkami, ktoré sa Vám objavuje v lete pri práci v teplom prostredí najskôr súvisí s prehriatím a zhoršeným prúdením krvi v dolných končatinách. Ide o bežnú reakciu kože na teplo, státie a nevzdušné oblečenie.  Keďže Vás to nesvrbí ani nebolí, pravdepodobne nejde o zápal, ale o rozšírenie drobných cievok.

Odporúčam počas dňa nohy občas schladiť studenou vodou alebo vyložiť vyššie, ak je to možné. Pomôcť môže aj nosenie ľahkých kompresných podkolienok. Na pokožku môžete aplikovať chladivé gély (napr. Lioton, Dolobene). Pokiaľ by sa stav zhoršil, objavil sa opuch alebo svrbenie, bolo by vhodné navštíviť lekára.

Pekný deň


Dobry deň na tvári si my spravili 2. pľuzgiere z ciernou bodkou co to môže byť? 30. júla 2025

Dobrý deň,

dva pľuzgiere s čiernou bodkou na tvári môžu najčastejšie značiť začínajúci zápal vlasového korienka (folikulitídu) alebo drobný zápal v mieste komeda. Môže ísť aj o reakciu na hmyz či podráždenie kože po holení alebo slnku. Pokiaľ nie sú bolestivé ani sa nezväčšujú, odporúčam len lokálnu dezinfekciu (napr. Betadine). Ak sa stav zhorší alebo sa objaví hnis, začervenanie či bolesť odporúčam navštíviť Vášho lekára.

Pekný deň


Strana 16 of 102 « ; 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 »