Rumenec na tvári môže byť aj rosacea

MUDr. DIANA VIŠŇOVSKÁ

dermatovenerológ, primárka oddelenia Estetickej dermatológie Concept Clinic

Rosacea je chronické zápalové ochorenie kože, ktoré sa prejavuje sčervenením tváre a vznikom rozšírených cievok na tvári. Hovorí sa jej aj ,,ružovka“. Pozor, podobný názov ružienka znamená rubeolu, to je už niečo iné. Rosacea nie je bežné sčervenanie. Môže mať aj ťažší priebeh, ktorý veľmi zle vplýva na psychiku, so vznikom zapálených vriedkov po celej tvári, prípadne zhrubnutím a zväčšením celých oblastí tváre (najmä nosa). Navyše až 60 % pacientov má aj očné prejavy.

Bežný človek, ktorý rosaceou netrpí a nestretol sa s ňou ani u svojich blízkych, si často myslí, že ide len o nejaké nadmerné dočasné sčervenanie kože v zmysle akéhosi rumenca, niekdajšieho symbolu nevinnosti a hanblivosti mladých dievčat. Tomu sa hovorí reaktívne sčervenanie. Nie, rosacea je chronické zápalové kožné ochorenie, ktoré má významný vplyv na kvalitu života. Nejde len o estetický problém. Každý vie, že akýkoľvek zápalový proces prebiehajúci v organizme neprospieva. Ak sa k tomu pridajú komplikácie v zmysle očných problémov, kožných prejavov, ako je vznik rozšírených cievok, vriedkov na koži dermatológmi nazývaných papuly či pustuly, veľkého červeného karfiolovitého nosa, na psychickej pohode to nikomu nepridá.

Stigma rosacey vedie ku zvýšenému výskytu depresií a úzkostných porúch.

Bludný kruh opakovaní zápalového sčervenania

“Bohužiaľ, jednoznačné príčiny vzniku rosacey nepoznáme. Ide o multifaktoriálne ochorenie, keď kombináciou dvoch hlavných faktorov vzniká akýsi bludný kruh recidív (opakovaní ochorenia),“ vysvetľuje MUDr. Diana Višňovská, dermatovenerologička z Concept clinic v Bratislave. ,,Predpokladá sa, že zápalový proces ako prvý dôležitý faktor vzniku ochorenia je podmienený poruchou vrodenej imunity vrátane poruchy bariérovej funkcie kože. To vedie ku hyperreaktivite pokožky v centrálnej časti tváre na bežné podnety. Výsledkom je sčervenanie a tvorba papúl a pustúl, čo sú v laickom jazyku červené pupienky (papuly) a hnisavé vyrážky (pustuly) malej až strednej veľkosti. Druhým dôležitým faktorom vzniku sú cievne (vaskulárne) abnormality, ktorých výsledkom je vytváranie pavučiniek drobných cievok nazývaných teleangiektázie – napríklad na nosových krídlach, na lícach. Dôsledkom neprimeranej cievnej reaktivity je aj vznik počiatočných prechodných sčervenaní tváre (tzv. flushov = návalov tepla) s následným postupným trvalým vznikom sčervenania tváre (tzv. fixný erytém). Jednotlivé prejavy môžu postupne splývať do ložísk, spôsobujú suchý vzhľad kože s ošupovaním až po zhrubnutie kože, väziva, mazových žliaz s vytváraním veľkých pórov. Postupne rosacea môže postihnúť aj oči, dokonca niekedy očné príznaky bývajú jej prvou predzvesťou,“ dodáva odborníčka.

Rosacea do 35 rokov postihuje rovnako často mužov aj ženy, od 36 rokov do päťdesiatky je však o čosi častejšia u žien a neskôr sa tento pomer pohlaví opätovne vyrovná. Predispozíciu na toto ochorenie však majú najmä fototypy I a II, čiže svetlovlasí ľudia s modrými očami a bledou pokožkou, čo v našich zemepisných šírkach predstavuje približne 15 % obyvateľstva, pritom len 10 % z nich vyhľadá lekára.

Štyri podtypy rosacey

Podľa prejavov má rosacea štyri podtypy (alebo aj štádiá ochorenia), pričom ten najľahší je sčervenanie pokožky tváre s tvorbou drobných žiliek spojený so suchosťou kože a intoleranciou kozmetiky. Je výrazne citlivý na spúšťače typu stres, teplo, pikantné jedlá, niektoré lieky atď.

Ďalší subtyp je už typický tvorbou spomínaných zápalových prejavov: pupienkov a hnisavých vriedkov. Fymatózny podtyp zasa pochádza od slova phyma (edém, opuch) a je z estetického hľadiska asi najhorší, tu už vznikajú veľkoplošné zmeny, zväčšenie mazových žliaz, zhrubnutie, akoby opuch kože so vznikom veľkých pórov. Človeku sa doslova menia črty. Rosacea na špičke nosa môže spôsobiť až červené karfiolovité útvary a z nosa vznikne akási ,,bambuľa“. Posledný, štvrtý subtyp je očný, subjektívne pacienti pociťujú pálenie, svrbenie, suchosť oka a akoby cudzie teleso v oku, môžu mať aj chronickú stafylokokovú infekciu v oku a sčervenanie spojiviek. V 20 % prípadov predchádzajú tieto očné prejavy kožným, ale očné prejavy má viac ako polovica pacientov s rosaceou.

“Príčinná, tzv kauzálna liečba rosacey neexistuje. Poznáme však rad terapeutických postupov, ktorých kombinácia môže kožný nález výrazne zlepšiť až znormalizovať,“ ubezpečuje MUDr. Višňovská.

Lieči aj slávny ivermektín

Dôležité je vyhnúť sa spúšťacím faktorom, kam patrí aj chronické vystavovanie sa UV žiareniu, poučiť pacienta o dermatokozmetike (vyhnúť sa dráždivému alkoholu, mentolu, gáfru, pílingom). V kozmetike možno používať prípravky pre citlivú a začervenanú pokožku s venotonickým efektom – s rutínom, hesperidínom, aescínom, niacínamidom, kofeínom. Takisto sú k dispozícii kamuflážne mejkapy. Samozrejme, stresu a teplu sa človek často nevyhne, saune však áno. Taktiež sa vie vyhnúť horúcim nápojom a jedlu, dráždivým štipľavým pokrmom, jedlu s vysokým obsahom histamínu. Samozrejmosťou je aj obmedzenie alkoholu, najmä kvaseného (pivo, víno, sekt), ktorý nielenže rozťahuje cievy, ale má aj vysoký obsah histamínu. Ten tiež vedie k rozšíreniu ciev na tvári. ,,Dobrá správa je, že kofeín v káve neprekáža a dokonca cigaretový dym má na cievy sťahujúci efekt, čím však rozhodne nechcem nikoho navádzať na fajčenie!“ upozorňuje odborníčka.

Známe sú prípady vzniku rosacey po dlhodobej aplikácii lokálnych či systémových steroidov. Ak je to možné, treba ich užívať čo najkratšie. Rosaceu zhoršujú aj niektoré lieky, napr. liečivá navodzujúce vazodilatáciu, biologiká, chemoterapeutiká. Niekedy je možné po konzultácii s príslušným špecialistom zameniť užívaný liek za iný, čo nezhoršuje príznaky rosacey.

,,Existuje lokálna, ale aj celková liečba – protizápalová i antierytematózna (redukuje sčervenanie stiahnutím ciev). V liečbe rosacey sa používajú lokálne prípravky (vo forme krému alebo gélu): metronidazol (antibiotikum), kyselina azelaová (známa z liečby akné a nežiaducich pigmentácií), brimonidín (ako liek sa používa na liečbu glaukómu v kvapkách, tu sa nanáša na pokožku a spôsobuje prechodné stiahnutie ciev), lokálne retinoidy (protizápalovo pôsobiace deriváty vitamínu A) či slávny ivermektín (v bledožltom kréme na tvár). V ťažších prípadoch sa systémovo užívajú antibiotiká (tetracyklíny) či systémové retinoidy v tabletkách. Dermatokozmetické centrá majú k dispozícii aj intenzívne pulzné svetlo (IPL), vaskulárne lasery, elektrokoaguláciu, kryoterapiu, zmnožené tkanivo vedia redukovať CO2 lasermi. A niektoré spomínané fymatózne prejavy, napr. na špičke nosa, vie odstrániť aj plastický chirurg,“ vymenúva kožná lekárka.

„Rosacea je ochorenie, ktoré sa dá pri správnom dodržiavaní režimových opatrení, vhodne zvolenej dermatokozmetike a za pomoci moderných laserov a IPL dostať do dlhodobo zlepšeného stavu s výrazným ústupom prejavov. Netreba však zabúdať ani na pravidelné očné vyšetrenia,“ uzatvára primárka oddelenia estetickej dermatovenerológie z Concept clinic v Bratislave MUDr. Diana Višňovská.

Rosacea, jej prejavy a podtypy

  • Je to spočiatku prechodné sčervenanie tváre

    trvajúce viac ako 10 minút, neskôr, vo vyšších štádiách, pretrvávajúci erytém trvajúci viac ako 3 mesiace, u jedného z typov aj výskyt pupienkov a hnisavých vriedkov a tvorba siete drobných cievok až hrubnutie kože, zväčšenie mazových žliaz, prípadne očné prejavy.

  • Vyskytuje sa obyčajne po tridsiatke,

    v zásade rovnako u mužov i u žien s miernymi výkyvmi u jednotlivých pohlaví v jednotlivých dekádach života.

  • Multifaktoriálne príčiny vzniku

    30-40 % výskyt v rodine (genetická predispozícia), UV žiarenie, hormonálne vplyvy, stres, baktérie: výskyt helikobaktera, syndróm bakteriálneho prerastania čreva (SIBO), parazit Demodex folliculorum, dlhodobé používanie steroidov.

  • Spúšťače

    Stres, teplo, cievy rozťahujúce (vazodilatačne pôsobiace) požívatiny, lieky navodzujúce vazodilatáciu, napr. nitráty, lieky na vysoký krvný tlak, železo, tamoxifén, steroidy, biologiká, hormóny štítnej žľazy (niektoré liečivá vyvolávajú nával krvi do tváre v kombinácii s alkoholom), kozmetika s obsahom alkoholu, gáfru, pílingy.

Slovníček:
vazodilatácia, vazodilatačný – roztiahnutie ciev, spôsobujúci roztiahnutie ciev
retinoidy – deriváty vitamínu A, používajú sa lokálne (miestne) na kožu aj celkovo (systémovo) v tabletkách, napríklad pri liečbe akné aj rosacey
erytém – sčervenanie
papuly – červené pupienky
pustuly – hnisavé vriedky
tetracyklíny – skupina antibiotík
metronidazol – antibiotikum
steroidy – hormóny
teleangiektázie – drobné rozšírené cievky, ktoré vytvárajú až akúsi pavučinku, sieť