Hromadný verejný skríning odhalil, že popálenie od slnka v detskom veku zvyšuje potenciálne riziko rakoviny kože o 18 %

  • Výsledky skríningu 394 681 pacientov počas uplynulých ročníkov kampane Euromelanoma, ktorí vypĺňali rozsiahli dotazník v ambulanciách lekárov, preukázal, že ťažké popáleniny od slnka v detstve zvyšujú riziko výskytu podozrivých lézií v dospelosti takmer o pätinu1

  • 84 % tínedžerov chápe, že vystavenie slnečnému žiareniu zvyšuje riziko rakoviny kože a napriek tomu sa ani štvrtina z nich nechráni vždy pred slnkom2

  • Pri príležitosti Európskeho dňa melanómu sa spúšťa informačná kampaň „Používaš ochranu?“ zameranú na tínedžerov, ktorej cieľom je obmedziť celosvetový trend nárastu prípadov rakoviny kože3

3. máj 2023 – Iniciatíva dermatovenerológov Euromelanoma, spúšťa pri príležitosti Európskeho dňa melanómu, do ktorého sa už po 20. raz zapája aj Slovensko, celoeurópsku kampaň na zlepšenie správania zameraného na ochranu medzi tínedžermi. Nedávna štúdia, ktoré bola realizovaná na vyše 400 tisíc respondentoch, preukázala, že ľudia, ktorí pred dosiahnutím veku 18 rokov utrpeli ťažké popálenie od slnka (bolestivé popálenie s intenzívnym začervenaním alebo pľuzgiermi, ktoré trvalo dva dni alebo dlhšie), majú v dospelosti o 18 % vyššiu pravdepodobnosť zistenia podozrivých lézií u dermatológa.

„Predpokladá sa, že do roku 2040 vzrastie výskyt rakoviny kože na celom svete o 85 %.3 Zvrátenie tohto trendu sa začína riešením vystavenia detí a tínedžerov slnečnému žiareniu“, povedala profesorka Veronique del Marmol, predsedníčka skupiny Euromelanoma.

Samostatná štúdia ukazuje, že napriek tomu, že 84 % tínedžerov si uvedomuje súvislosť medzi nedostatočnou ochranou počas vystavenia UV žiareniu a vznikom rakoviny kože, 76 % z nich priznáva, že sa pred slnkom nechráni vždy.

Štúdia, ktorá robila prieskum u takmer 1 500 mladých ľudí vo veku 15 až 19 rokov, zároveň odhalila, že pri vystavení slnečnému žiareniu:

  • 27 % vždy nosí pokrývku hlavy2
  • 17 % má vždy odev s dlhými rukávmi2
  • 21 % vždy používa slnečné okuliare s ochranou pred UV žiarením2
  • 49 % vždy alebo často zostáva v tieni2
  • 52 % vždy používa opaľovací krém na tvár2
  • 56 % vždy používa opaľovací krém na odhalené časti tela2

„Táto generácia mladých menej často fajčí4 alebo pije5 a častejšie ide radšej do telocvične ako do baru.5 Vo všeobecnosti sa zdá, že dnešní adolescenti sú lepšie informovaní o zdraví ako generácie pred nimi. A to je skvelé, hoci ochrana kože pred účinkami UV žiarenia (prírodného zo slnka, ale aj umelého zo solárií) je stále problém. Rakovina kože je jedným z mála typov rakoviny, ktorú vidíme na vlastné oči. Všetci máme vo svojej moci kontrolu nad rizikami rakoviny kože od ochrany až po jej zistenie“, dodala profesorka del Marmol.

Táto analýza bola vydaná v čase spustenia každoročnej informačnej kampane skupiny Euromelanoma o rakovine kože. Tohoročná kampaň, ktorej motto znie „ Používaš ochranu?“, povzbudzuje tínedžerov k lepším rozhodnutiam pri ochrane pred UV žiarením a jej súčasťou je distribúcia plagátov, letákov a materiálov na sociálnych médiách. Navštívte stránky www.euromelanoma.eu/sk-sk a získajte informácie o tom, ako si chrániť kožu na slnku a ako na nej kontrolovať príznaky rakoviny.