Európsky deň melanómu na Slovensku

„Rakovina kože má bohužiaľ stúpajúcu tendenciu. Podľa štatistík sa výskyt rakoviny kože, predovšetkým melanómu, za posledných 30 rokov zvýšil až štvornásobne. Dôvodom je starnutie populácie, zmena v štýle obliekania, cestovanie k moru a nadmerné slnenie. Najohrozenejší sú ľudia s bledým typom pokožky, s veľkým počtom znamienok, s genetickým sklonom k vzniku kožnej rakoviny, ľudia s oslabeným imunitným systémom, či tí, ktorý už niekedy kožnú rakovinu prekonali. Zmyslom preventívnych kampaní akou je aj Európsky deň melanómu je upozorniť širokú verejnosť o rizikových faktoroch kožnej rakoviny, jej klinických prejavoch, možnostiach diagnostiky a liečby. Práve takéto aktivity často podporia rozhodnutie absolvovať preventívne dermatologické vyšetrenie. Pri kožnej rakovine, obzvlášť pri malígnom melanóme, sú včasná diagnostika a liečba veľmi dôležité. Čím skôr je nádor zachytený a liečený, tým je prognóza pre pacienta priaznivejšia. Verím , že aj tohtoročná kampaň privedie do dermatovenerologických ambulancií čo najviac doposiaľ váhajúcich pacientov a zároveň pripomenie dôležitosť racionálneho pobytu na slnku bez zbytočného spálenia kože.“, uvádza onkodermatologička MUDr. Zuzana Murárová, PhD, z národného onkologického ústavu v Bratislave a delegátka za Slovensko v skupine Euromelanoma.

Včasná diagnostika a liečba

Pri kožnej rakovine, obzvlášť pri malígnom melanóme, sú včasná diagnostika a liečba veľmi dôležité. Čím skôr je nádor zachytený a chirurgicky odstránený, tým je prognóza pre pacienta priaznivejšia. V prípade metastatického ochorenia existujú v súčasnosti možnosti systémovej liečby. Tá sa stanovujeme podľa tzv. mutačného stavu melanómu. Ďalšími modernými možnosťami liečby sú imunoterapia a biologická liečba BRAF + MEK inhibítormi. Tieto inovatívne možnosti liečby významne predlžujú život pacienta s metastatickým ochorením.

Kam najčastejšie melanóm metastázuje?

Melanóm má vysokú schopnosť tvoriť metastázy tak lymfatickou, ako aj krvnou cestou. Môže metastázovať prakticky do všetkých orgánov a tkanív v tele. Najčastejšie však metastázuje do kože, podkožia a najbližších, tzv. Regionálnych lymfatických uzlín. Po vybratí pôvodného melanómu pozorujeme na koži, predovšetkým v okolí jazvy, často tzv. „satelitné“ metastázy. Najčastejším orgánovým postihnutím krvnou cestou sú metastázy v pečeni, pľúcach, mozgu, kostiach a vo vzdialenejších lymfatických uzlinách.

Viac informácií o rakovine kože a kampani Euromelanoma nájdete na medzinárodnej stránke www.euromelanoma.eu po zadaní krajiny Slovakia.