Príbeh Zdenky

Zdenka je veľmi aktívna žena v produktívnom veku a náruživá rekreačná športovkyňa. Voľné chvíle trávi na bicykli, alebo korčuliach, či pri inom športe v prírode.

„Od malička som trávila veľa času vonku s rodičmi, alebo kamarátmi. Mám tmavší typ pokožky a rýchlo sa opaľujem na tmavohnedo a nespomínam si, že by som sa niekedy spálila“, spomína Zdenka. Napriek tomu nepodceňuje ochranu pred slnečným žiarením a používa fotoprotekciu.

V roku 2019 mala Zdenka úraz na zimnej dovolenke, kde si pri lyžovaní zlomila nohu v predkolení, a musela byť operovaná. Následne nastali aj pooperačné komplikácie a okrem chirurgických vyšetrení musela Zdenka absolvovať aj angiologické a cievne kontroly. Vtedy si vyšetrujúca lekárka všimla väčšie materské znamienko zozadu lýtka a odporučila vyšetrenie u dermatológa. Podozrivé znamienko však mala Zdenka už od detstva a nepozorovala na ňom žiadne zmeny. Napriek tomu išla k onkodermatologičke (MUDr. Zuzana Murárová, PhD.), ktorá odhalia iné rizikové znamienko so známkami melanoma insitu, teda predstupeň malígneho melanómu. Znamienko boli veľmi malé a nevýrazné, ale histologické vyšetrenie potvrdilo pozitivitu.

O rok neskôr v roku 2021 pri kontrole a opäť na tom istom ľavom lýtku, boli viditeľné zmeny aj na väčšom materskom znamienku, ktoré muselo byť taktiež chirurgicky odstránené do hĺbky a s dvojcentimetrovými okrajmi. Na tomto znamienku už bolo štádium I A a mikroivázia Breslow 0,5 mm, pričom druhý nádor už mal aj úseky invazívneho melanómu.

Súčasťou diagnostiky a kontroly, či sa rakovina nerozšírila už do ďalších orgánov boli robené ďalšie vyšetrenia – sonografia – pľúc, slabín a brucha a CT s kontrastnou látkou.

Zdenka mala v oboch prípadoch šťastie, že nálezy boli zachytené ešte v 1. štádiu a včas diagnostikované a chirurgicky odstránené. Obe znamienka sa nachádzali na menej viditeľných miestach a nejavili žiadne výrazné zmeny. Aj v jej prípade sa teda potvrdilo, že pravidelná kontrola pokožky je veľmi dôležitá a následne vyšetrenia u lekára dermatoskopom, len môžu pomôcť včas odhaliť rizikové kožné útvary a tak predísť zhubným nádorovým ochoreniam.