Mýty a povery o melanóme

Melanóm

Ak si dám znamienko vyrezať, dôjde k jeho rozsevu

Táto často zakorenená predstava vychádza z nesprávne vysvetľovanej skúsenosti. Určite vo svojom okolí nájdete niekoho, kto šiel na operáciu pre nádor, vrátil sa z nemocnice a neskôr sa uňho objavili nádorové metastázy. Môže tak vzniknúť dojem, že keby si v tom nenechal ,,špárať“ chirurgami, rakovina by sa mu ,,nerozliezla“ po tele. Realita je však iná. Práve takýto pacient vyhľadal lekára neskoro. Nádor ešte pred odstránením stihol v organizme založiť ,,dcérske ložiská“ a tie sa prejavili neskôr. Pacienta teda nezahubil operatér, ale neskorý príchod k odborníkovi.

Je to dobré, podozrivé materské znamienko sa začína odfarbovať, stráca pôvodnú farbu, obranný systém tela sa s ním teda pravdepodobne vyrovnal

Takéto zmeny sa môžu diať v tzv. regredujúcom, ustupujúcom melanóme, čiže nemusia byť vôbec priaznivým znamením. Podobné zmeny na pôvodne pokojnom  materskom znamienku by nás nemali ukolísať. Mal by to pre nás byť rovnako závažný dôvod na návštevu odborníka, ako keď materské znamienko mení svoj tvar a farbu smerom k tmavšiemu odtieňu.

Z materského znamienka mi vyrastajú chlpy. Nemusím sa teda obávať kožnej rakoviny, lebo ide o niečo podobné, ako je bradavica…

„Vlasaté“ vrodené „materské znamienka“ majú rovnaký sklon k možnému zhubnému bujneniu ako akékoľvek iné pigmentové névy.

Plochým znamienkam nemusím venovať veľkú pozornosť, nebezpečnejšie sú tie, čo vyrastajú nad okolitú kožu

Pri pravidelných kontrolách svojej kože je treba venovať pozornosť všetkým materským znamienkam. Dokonca tzv. intradermálne névy vyrastajúce nad kožný povrch, sú nápadnejšie a z kozmetického hľadiska väčšmi prekážajúce, ale takmer nikdy nie sú príčinou vzniku melanómu. Na druhej strane viaceré ploché znamienka sú z hľadiska svojho bunkového zloženia omnoho živšie a zhubný melanóm sa z nich môže vyvinúť skôr. Takéto rozdiely najlepšie posúdi skúsené oko odborníka vyzbrojeného špeciálnymi optickými vyšetrovacími prístrojmi.

Strhol som si materské znamienko. Krvácalo to, asi už mám rakovinu…

Strhnutie “pokojného“ materského znamienka nie je nijakou tragédiou. Poranené znamienko treba dobre vydezinfikovať a väčšinou sa úplne zhojí. Ak nedôjde k úplnému zhojeniu poraneného znamienka, je vhodné vyhľadať kožného lekára, ktorý ložisko skontroluje a zváži jeho ďalší osud. Úplne iná vec je, keď znamienko začne krvácať samo od seba.

Ak si podozrivé znamienko alebo znamienka dám odstrániť, inde sa mi aj tak vytvoria ďalšie

Táto teória zachovania rovnováhy, čo sa týka množstva znamienok, nie je správna. Každému človeku na tele počas života pribúdajú materské znamienka preto, lebo odumreté bunky na povrchu pokožky neustále nahrádzajú nové a tie môžu tvoriť rôzne nové zhluky pigmentových buniek. Čo sa týka množstva materských znamienok, dnes už nie je tendencia odstraňovať všetky a posiať pacientov množstvom jazvičiek. V minulosti takí ľudia vyzerali, akoby ich prehodili cez sklený výklad. Vyberajú sa len skutočne rizikové znamienka – a pacienti s viacpočetnými, ale pokojnými  znamienkami ostávajú v sledovaní. Je dobré odstrániť znamienko, ktoré sa nachádza na mieste chronického dráždenia (napr. v mieste gumy od spodnej bielizne, kostice od podprsenky a podobne).

Melanóm nazývajú aj čiernou rakovinou. Je preto vždy tmavý

Nie je to pravda. V abecede melanómu sa dozviete, že zhubné znamienka majú väčšinou rôzne odtiene hnedej či čiernej farby, môže sa v nich dokonca objaviť červená, biela či modrá farba! Melanómy môžu nielen tmavnúť, ale môžu aj strácať farbu. Melanóm môže niekedy vyzerať  len ako dlho sa nehojaca, mokvajúca a svrbiaca „vyrážka“. Agresívny typ melanómu je často úplne bez pigmentu, objaví sa ako rýchlo rastúci ružový uzlík.