Prečo sa chrániť pred slnkom?
Zdravotné problémy spojené s nadmerným vystavovaním sa UV žiareniu narastajú na celom svete a postihujú čoraz viac ľudí. Podľa svetovej zdravotníckej organizácie každý tretí nový prípad rakoviny predstavuje rakovina kože. Najnovšie sa tiež zistilo, že expozícia UV žiareniu v detskom veku je jedným z hlavných dôvodov tejto rakoviny v dospelosti. Ešte stále je medzi nami veľa ľudí, ktorí o rizikách nadmerného vystavovania sa slnku nevedia a svoju kožu nechránia.
Čo je UV žiarenie?
UV žiarenie je časťou slnečného žiarenia. Nie je viditeľné pre naše oko, a predsa môže nielen nechráneným očiam ale aj koži veľmi poškodiť. UV žiarenie je rozdelené na tri skupiny podľa vlnovej dĺžky, a to na UVA, UVB a UVC. Ako UV žiarenie prechádza cez atmosféru, všetko UVC a približne 90% UVB žiarenia sú absorbované, teda neprejdú až k nám. UV žiarenie ktoré dosahuje zemský povrch je zložené najmä z UVA a menšej časti UVB žiarenia.
Ako ovplyvňuje UV žiarenie nás?
UVB žiarenie spôsobuje začervenanie, spálenie a zhnednutie kože, kým UVA, ktoré preniká kožou hlbšie, je spojené s tzv. fotostarnutím (photoaging), teda s tvorbou vrások, ochabovaním pokožky, vznikom pigmentových škvŕn a rozšírených cievok. Spolu sa UVA a UVB, poškodzovaním DNA buniek, podieľajú na vzniku rakoviny kože a môžu vyvolať a zhoršiť niektoré kožné ochorenia. Citlivosť kože na slnko môžu zvyšovať aj niektoré lieky, hormonálna terapia alebo tehotenstvo. Koža sa pod účinkom liekov stáva citlivejšou na UV žiarenie a môže vzniknúť alergická reakcia.
Poškodenie kože môže nastať aj bez toho, aby naša koža sčervenela alebo sa spálila. Na to treba myslieť aj keď cestujeme alebo pracujeme na mieste kde na nás svieti slnko cez sklo, ktoré UVB žiarenie neprepúšťa, ale zato prepúšťa UVA lúče. Intenzita UV žiarenia sa mení v priebehu dňa a počas ročných období. Najvyššiu silu má medzi 10. a 16. hodinou počas letných mesiacov. Treba myslieť aj na to, že spálenie slnkom nám hrozí aj na zimnej lyžovačke, kedy intenzita stúpa s nadmorskou výškou a slnečné lúče sa odrážajú aj od snehu.
UV žiarenie na nás pôsobí aj pri zamračenom počasí, keď k nám preniká až 40% UV lúčov. To si neuvedomuje mnoho ľudí a strávením hodín vonku bez toho aby sa pred nadmerným UV žiarením chránili, dochádza často k spáleniu kože. Intenzitu a nebezpečenstvo UV lúčov nám určuje tzv. UV index, o ktorého hodnote sa dozvieme v predpovedi počasia. Ak je väčší ako 3, je potrebné sa chrániť.
Ako sa najlepšie chrániť?
Nevystavovať sa slnku medzi 11. a 15. hodinou, kedy sú UV lúče najintenzívnejšie je zaručenou metódou ochrany. V tomto čase vyhľadávajte tieň. Vhodné je chrániť svoju tvár klobúkom so širokým okrajom, nosiť vzdušné oblečenie zakrývajúce kožu a zabezpečiť ochranu aj svojim očiam, okuliarmi s UV filtrom.
Detičky do 3 rokov veku by nemali byť vystavené priamemu slnku vôbec. Ich koža je príliš citlivá, obsahuje málo melanínu, čo je pigment, ktorý dáva farbu pokožke, vlasom, očiam a poskytuje určitú ochranu kože pred slnečným žiarením. S tými najmenšími deťmi sa odporúča absolvovať prechádzky pred 11. alebo po 15. hodine a kočík chrániť strieškou proti slnku. Vhodné vzdušné oblečenie a klobúk tieniaci tvár sú nevyhnutnou súčasťou ochrany pred slnkom nielen v tomto veku. Od 6. mesiacov je už vhodné natierať deti opaľovacím prípravkom. Pre všetkých ostatných by mal byť opaľovací prípravok už bežnou súčasťou ochrany pred UV žiarením. Vhodné sú krémy so širokým spektrom ochrany, čo zahŕňa ochranu pred UVA aj pred UVB žiarením. Opaľovací krém musí byť aplikovaný 30 minút pred vystavením sa slnečnému žiareniu, a opakovane aplikovaný každé dve hodiny, pri nadmernom potení častejšie. Po plávaní by sme sa mali natrieť hneď. Krém je dôležité aplikovať v dostatočnom množstve, čo predstavuje približne jednu čajovú lyžičku na tvár a 2-3 polievkové lyžice na celé telo.
Ako si správne vybrať opaľovací prípravok?
Najlepší prípravok je ten, ktorý budete skutočne používať. Záleží nielen na účinnosti a tolerancii prípravku, ale aj na tom, aby mal príjemnú textúru a jednoducho sa aplikoval. Dôležité je, aby bol opaľovací prípravok bezpečný, fotostabilný a testovaný pod dermatologickou kontrolou. SPF (slnečný ochranný faktor) reprezentuje UVB ochranu, UVA PF (UVA ochranný faktor) reprezentuje ochranu pred UVA žiarením. Je veľmi dôležité, aby pomer SPF/UVA PF bol menší ako 3. Vtedy prípravok zabezpečí dostatočnú ochranu pred oboma typmi žiarenia. Dnes je v lekárňach široký výber prípravkov, z ktorých si každý môže vybrať ten, ktorý mu najviac vyhovuje. Či na tvár alebo na telo, krém, fluid, gél, mlieko, sprej alebo olej. Špeciálne sú prípravky aj na ochranu detskej pokožky alebo odolné proti vode.
A čo vitamín D?
Vitamín D je esenciálny pre správnu tvorbu kostí a zdravý imunitný systém. Potrebnú dávku UV žiarenia na syntézu vitamínu D nám zabezpečí pestrá strava a cca 5 minútové vystavenie slnku bežne odhalených častí tela denne. Opaľovací prostriedok s SPF 50 odfiltruje 98% UV lúčov, a to pri dokonalom natretí. Z toho vyplýva, že UVB lúče potrebné na syntézu vitamínu D sa k našej koži dostanú aj vtedy, keď sa budeme chrániť opaľovacím prípravkom s vysokým ochranným faktorom.
A na záver
Netreba zabúdať ani na vyšetrenie znamienok, sledovať či sa nemení ich veľkosť, farba, tvar, a raz ročne si dať vyšetriť znamienka dermatológom. Držaním sa rád ochrany pred slnkom vieme zabrániť riziku vzniku rakoviny kože, pomôcť svojej koži dlhšie vyzerať mlado, a zároveň si užiť slnečné dni bez bolesti z jej spálenia.