Je vhodné opaľovanie pre psoriatikov?

Aktuálne teplotné rekordy a výstrahy pred horúčavami od hydrometeorológov nenechávajú „chladnými“ zdravých či chorých. Ľudia trpiaci špecifickým ochorením imunity, ktoré sa viditeľne prejavuje na koži formou šupín či výsevov, by sa mali mať na pozore. Istá miera slnečného žiarenia pomáha zmierňovať prejavy ochorenia, no vysušená či spálená pokožka môže psoriatikovi značne priťažiť.

UVB slnečné žiarenie dokáže prejavy psoriázy zlepšiť. Keď pacient dodržiava všetky opatrenia, môže sa vďaka slnku dočkať hladšej a menej začervenanej pokožky. Slnečné lúče však spôsobujú aj spálenie pokožky. Príliš dlhé vystavenie kože naopak lupienku provokuje ku zhoršeniu jej prejavov. Preto je opaľovanie osožné, ale iba v rozumnej miere. Súčasťou slnečných paprskov je aj UVA žiarenie, ktoré spôsobuje vrásky. Naviac hrozí vznik zhubného nádoru – melanómu.

„Psoriatikom radíme nevystavovať sa dlhodobo slnečnému žiareniu, opaľovať sa primerane, používať opaľovacie krémy. Výber konkrétneho krému či UV faktoru závisí od typu kože: čím je bledšia, tým odporúčame vyšší UV faktor. Bledá koža a mnohopočetné znamienka na tele si samozrejme vyžadujú maximálny faktor (50+) a pokiaľ možno vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu, “ odporúča MUDr. Gabriela Kolátorová, dermatovenerologička z Bratislavy.

Po lete sa koža so psoriázou opäť vráti do svojho pôvodného stavu. Napriek tomu, že je psoriáza nevyliečiteľné ochorenie, každý pokrok medicíny dáva pacientom novú nádej. Tretie tisícročie prinieslo v liečbe psoriázy nové trendy. Liečba biologikami otvára nové možnosti terapie.

Jar a leto

1. Obmedzte dĺžku pobytu na priamom slnku. Nezabudnite, že slnečné svetlo preniká aj cez sklo, mraky, vodu a tenké oblečenie. Ani v tieni nie ste dostatočne chránení!

2. Dajte si špeciálny pozor, ak užívate lieky. Niektoré zvyšujú citlivosť na slnečné žiarenie.

3. Používajte kvalitný opaľovací prípravok s ochranným faktorom 30+. Nanášanie opakujte v priebehu dňa, špeciálne keď ste vyšli z vody alebo sa potíte.

4. Chemické látky v bazénoch môžu vašu pokožku poškodiť, preto obmedzte čas v bazéne a hneď po jeho opustení sa osprchujte, osušte sa a naneste hydratačný a opaľovací krém.

5. Noste voľné, ľahké a pohodlné oblečenie, ktoré prepúšťa vzduch a eliminuje potenie. Ak máte psoriázu na nohách, noste kvalitné a pohodlné topánky alebo sandály, ktoré nepodporujú potenie nôh.

Jeseň a zima

1. Používajte zvlhčovač vzduchu vo svojich domovoch.

2. V noci znížte teplotu kúrenia (studený vzduch menej vysušuje).

3. Dbajte na dostatočný pitný režim aj v zime.

4. Natierajte sa hydratačnými prostriedkami po kúpaní či sprchovaní a počas dňa.

5. Uprednostnite sprchu pred horúcim kúpeľom.

6. Stres z nádchy alebo chrípky môže podporiť prejavy psoriázy. Doprajte si dostatok odpočinku a stravujte sa zdravo…

7. Ak idete na slnko, používajte opaľovací prípravok s ochranným faktorom 15+

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár