Ochrana detí pred UV žiarením zníži pravdepodobnosť výskytu rakoviny až o 80 % – Doc. MUDr. Dušan Buchvald, PhD.

DETSKÁ KOŽA JE ZRANITEĽNEJŠIA

Až polovicu kumulatívnej dávky UV žiarenia človek dostane pred dovŕšením dospelosti. Naša pokožka si pamätá každé poškodenie slnkom a časom sa to prejaví – či už predčasným starnutím pokožky alebo aj predrakovinovými stavmi. Napriek tomu, že má detská pokožka lepšiu regeneračnú schopnosť ako pokožka dospelého človeka, je zraniteľnejšia. Môže za to jej tenkosť, ktorá spôsobuje, že prienik UV lúčov je hlbší a má menej kožného farbiva. Tieto faktory zvyšujú náchylnosť na spálenie.

Viaceré epidemiologické štúdie potvrdili vzťah medzi rakovinou kože v dospelosti na základe údajov o spálení sa na slnku v detstve.

“Minimalizovanie vystavovania detí ultrafialovému žiareniu môže byť najvýznamnejšou zložkou snahy o prevenciu zhubných nádorov kože, berúc do úvahy, že primeraná ochrana pred UV v detskom veku
môže znížiť pravdepodobnosť neskoršieho vývoja nemelanómovej rakoviny kože až o 80 %.”
Stockfleth E & Revol O. JEADV 2023; 36 (Suppl. 6): 12–21

“Pľuzgiere po spálení slnkom v detstve viac ako zdvojnásobujú
pravdepodobnosť rozvoja melanómu neskôr v živote”
www.euromelanoma.eu

2009 WHO klasifikovalo soláriá ako karcinogén I triedy. Používanie
solárii adolescentmi zvyšuje riziko vývoja melanómu o 75 %.
Conte S et al. Curr Oncol 2023; 30: 6019-600

PROBLÉM VZNIKÁ UŽ PO DRUHOM SPÁLENÍ

Už dve a viac spálení na slnku u detí päťnásobne zvyšuje riziko vzniku melanómu v dospelosti. Aj preto je dôležité dávať pozor a držať sa odporúčaní nižšie.

  • Vyhýbajte sa pobytu na slnku počas poludnia, schovajte sa radšej do tieňa.
  • Použite vhodnú pokrývku hlavu, najlepšie klobúčik, ktorý vytvára nielen tieň očiam, ale zakrýva aj ušnice. Počas slnečných dní tiež siahnite aj po slnečných okuliaroch a svetlom bavlnenom oblečení.
  • Siahnite po vhodnom opaľovacom kréme – do troch rokov sú ideálne prípravky na ochranu pred UV žiarením s minerálnymi anorganickými filtrami, od troch aj tie chemické.
  • V čase od 11. hod do 15. hod organizujte aktivity vo vnútorných priestoroch alebo tieni.
  • Najmenším deťom venujte zvláštnu pozornosť.
  • Sledujte predpovede UV indexu predpovediam UV indexu.
  • Aj keď sú vaše deti väčšie, solárium pre ne nie je vhodné.

OCHRÁŇTE SVOJE DETI PRED RAKOVINOU

Aj keď sú vám tieto rady možno známe už od svojich rodičov, je dôležité, aby ste k nim viedli aj svoje deti a pomohli im vybudovať zdravé návyky. Minimalizovanie vystavovania detí ultrafialovému žiareniu môže byť najvýznamnejšou zložkou snahy o prevenciu zhubných nádorov kože, berúc do úvahy, že primeraná ochrana pred UV v detskom veku môže znížiť pravdepodobnosť neskoršieho vývoja nemelanómovej rakoviny kože až o 80 %.