Dobrý deň. Prosím pekne o radu. Dosť som schudla približne 20 kíl, v oblasti bruska a aj v oblasti stehien, lenže robia sa mi také “ vyšúchance”, hlavne keď sa to o seba trie. Mám jazvu aj po cisárskom, takže aj v tom mieste je ovisnutá koža. Veľmi rada by som šla na plastickú operáciu na odstránenie prebytočnej kože. Aký máte na to nazor ako dermatológ? Mohlo by mi to pomôcť v tých miestach kde sa obtiera koža o kožu? Neni väčší risk ako prínos? Bojím sa že v tých miestach chytím nemocničného bacila….., poprípade bude zle hojenie- predsa len, je to podbruško a slabiny. Ďakujem vám
28. januára 2026
Dobrý deň,
ak sa jedná o zápary v oblasti možných rias benefit by operácia určite mala, ale k tomu či je riziko/benefit v prospěch operácie sa vyjadriť nemôžem.
Operácia sa robia za prísne sterilných podmienok, preto by som sa sekundárnej infekcie neobávala, ale samozrejme rana sa infikovať pooperačne môže.
Pekný deň
Dobrý deň,mám veľký problém ,mám pustuloznu psoriázu,prejav je taký ,že mám na chodidle okolo členku ranu už 5 rokov ,raz je kľud a je zahojena a keď to prepukne ,tak sa mi robia pľuzgiere,chrasty,už sa mi začali robiť aj na veľkom palci na nohe také suché miesta,na oboch nohách ,na tvári sa mi urobil motylikovity erytem ,mám aj anémiu a zväčšenú pečeň ,mám podozrenie,že môže ísť o lupus ,ale kožnú lekárku momentálne nemám ,lebo odišla do dôchodku a nikto ma nechce zobrať .Ako mám liečiť tie rany ?Skúšala som hydrokortizonove maste ,Imazol ,sudocrem ,nepomáha nič,len je to stále horšie .
28. januára 2026
Dobrý deň prajem,
s takýmito diagnózami potrebujete kožného lekára, odporúčam sa Vám obrátiť na Vašu poisťovňu, kde Vám doporučia zazmluvneného lekára.
Lupus je potrebné dodiagnostikovať a pustulózne prejavy liečiť dľa stavu. Zatiaľ kožu premasťujte, voľnedosputpný hydrokortizon je príliš slabý, ale na určitý čas prejavom na nohám môže pomôcť.
Prajem pekný deň
Dobrý deň pani doktorka. Môže môj stav vyjadrovať hidradenitis ? Kožná tvrdí že nie, nakoľko žiaden z prejavov nevyhnisal a nevytvoril jazvu. V intímnej oblasti- veľké labia, sa mi tvoria bolestivé podkožné hrcky ktoré sa vstrebú- 2-3 maximálne. Najviac som to cítila pred menstruaciou alebo po . Je pravda že mám váhu 105 kíl a 172 cm. Kožná tvrdí , zd to zrejme bude váhou. Ja by som chcela vedieť teda, či naozaj u obéznych žien- som po úraze a takisto mám sedavé zamestnanie , či toto môže byť príčina. Ešte mi povedala, že keď schudnem, že sa to môže vytratiť. Problémom trpim cca už 3, slebo 4 roky. Stretávate sa s niečím takým v ordinácii? Že akokeby hidradenitida, ale nespráva sa to celkom ako hidradenitida. Takisto som citala vo vašich článkoch že hidradenitida býva slabšia, teda keď sa začne prejavovať neskôr. Ďakujem Vám
22. decembra 2025
Dobrý deň prajem,
hidradenitída sa v prvom štádiu môže prejavovať aj opakovanou tvorbou podkožných uzlíkov, alebo abscesov bez následnej tvorby jazvy. Treba brať do úvahy, že sú aj iné dermatologické ochorenia ktoré sa môžu takýmito uzlíkami prejavovať, preto je veľmi vhodné zhodnotiť to s klinickým obrazom.
V prípade hidradenitídy, môže roky ostať v prvom štádiu, často sa objavuje aj v lokalitách ako pazuchy, pod prsiami.
Prajem pekný deň
zdravim, v minulosti som sa liecila na acne conglobata. poslednu dobu mam pocit ze sa mi to opat vracia, na sanke sa mi robia ako keby cysty, boli to a po par dnoch z toho vytecie hnis. je mozne ze sa mi to opat vratilo? takisto celu plet mam zacervenanu, ak sa mi spravia vyrazky su zacervenane, bolestive a hnisave. alebo to moze mat suvis s histaminovou intoleranciou? momentalne ziadne lieky neberiem.
22. decembra 2025
Dobrý deň prajem,
bohužiaľ chýbajú dôležité údaje ako Váš vek, akou liečbou a ako dlho ste sa liečila, koľko je to od liečby, ako často v mesiaci sa vyskytuje a pod. Vzhľadom na dg. usudzujem, že ste bola preliečená nejaké obdobie izotretinoínom. Áno, prejavy sa môžu vrátiť. Niekedy je pri ťažkých formách akné s odstupom potrebné preliečenie ďalším cyklom liečby.
Súvis s histamínovou intoleranciou si musíte odsledovať doma, či pri užití potravín máte zhoršenie, primárne to ale prejavy nespôsobuje.
Vhodné je čo najskôr zájsť k Vášmu dermatológovi aby sa nastavila správna lokálna, alebo systémová liečba a predišlo sa vzniku jaziev.
Pekný deň
Dobrý deň,chcem sa spýtať som po liečbe infectoscabom,raz som sa natrela,vyumývala,a chcem sa spýtať či môžem byť ešte infekčná a či mi treba aj druhé natretie aby som už nebola infekčná.
22. decembra 2025
Dobrý deň, to závisí od toho či sa problémy po liečbe stratili, alebo vznikajú nové ťažkosti.
V prípade kompletného vymiznutia prejavov a dostatočnom množstve Infectoscabu sa viete vyliečiť už pri jednorázovom použití.
Pekný deň
Pani doktorka, prosím Vás, je niečo nové v oblasti hidradenitidy? Posunuli sa výskumy? Dajú sa niekde zistiť seriózne informácie? Zatiaľ žiaden liek neexistuje? Všade sa vraví, že treba zhodiť váhu a keď čítam zahraničné stránky tak tam píšu, že im to nepomohlo :(
22. decembra 2025
Dobrý deň prajem,
vrámci hidradenitídy sú okrem lokálnej liečby na Slovensku možné aj iné rozličné systémové liečby. Daná liečba závisí od závažnosti Vášho ochorenia. Jedná sa o dlhodobejšie užívanie ATB liečby, biologická liečba – adalimumab a sekukinumab + sú otvorené rôzne centrá pre klinické skúšania, kde sa viete dostať aj k momentálne nedostupnej liečbe.
Vrámci ďalšej liečby je možné využiť metformín, retinoidy.
Úprava životosprávy je veľmi dôležitá a schudnutie u obéznych pacinetov ochorenie častokrát zlepší.
Pekný deň prajem
Dobrý deň pani doktorka, zaujímal by ma Váš nazor teda, aké sú možnosti liečby. Zhruba pred dvoma rokmi som mala veľmi stresujúce obdobie. Vtedy som si všimla, že na intímnom mieste – v oblasti veľkého pysku sa mi urobila podkozna hrča- alebo vred. Vtedy kožná povedala, že forunkul, dala mi Framykoin a vstrebalo sa to. Potom som chytila zápal sedacieho nervu a tak isto, no na druhej strane, tvrdá bolestivá hrča- akokeby vred, ktorý sa vstrebal. Potom mi kožná povedala, že keby to bolo hidradenitis, nechavalo by to jazvy, tieklo by to. Že si nie je istá. Dala mi na tri mesiace Entizol. Ja som počas liečby schudla asi 10 kíl, myslím, že vtedy to bola jedna mala Hrčka- ktorá nebola bolestivá, skôr tukova zmizla asi za dva týždne aa vstrebala. Obmedzila som cukor, oleje, mlieko. Gynekológ povedal niečo v tom zmysle, že sa s tým nestretol. Veľmi by ma zaujímal Váš nazor ako aj to, ako pokračovať ďalej teda….. nádej mi dáva zhodenie váhy. Ešte som si všimla, že keď nemám menstruaciu, prakticky to nemám, alebo mám len možno jedno, dve dosť malé cca raz za 3-4 mesiace. Ako ďalej teda?dakujem
22. decembra 2025
Dobrý deň prajem,
bohužiaľ bez toho, aby som prejavy videla, tak sa k tomu ako je vhodné postupovať ďalej vyjadriť neviem. Hidradenitída nemusí v skorých štádiách zanechávať jazvy, časté je opakovanie vzniku prejavov. Zo správy mi nie je jasné, ako často prejavy máte.
Ženy s dg. hidradenitis väčšinou opisujú zhoršenie v obodbí menzesu.
Z mojho hľadiska treba postupovať podľa toho ako sa budete mať, ako často prejavy budú a ak bude potrebné tak je možné dodiagnostikovanie histologizáciou.
Pekný deň
Dobrý deň. Vedeli by ste mi poradiť prosím? Na veľkom labiu som si nahmatala bolestivú hrčku veľkosti hrášku, mala som podľa mňa aj opuchnute celé okolie. Neviem povedať, či to bolo po holení, či v čase menštruácie…. Uz nepamätám . Dala som saobjednat za poplatok na USG. Bolo písané na Usg, : Ložisko typu LU v dorzalnej tretine veľkého pysku vľavo , s miernym okolitým presiaknutím.V dorzalnej tretine veľkého pysku ložisko typu LU veľkosti 8×5 mm, ohraničené, s centrálnym typom vaskularizacie , bez akustického tieňa, bez známok kolikvácie.Lekárka na radiologii to zavrela , že pravdepodobne uzlina. Že si to nemám dávať vyberať.Chcem sa opýtať, v takomto mieste uzlina sa nenachádza, čo to teda mohlo byť? Môže byť aj toto príznak hidradenitis? Potom to stvrdlo, neskôr sa to úplne vstrebalo. Neostala žiadna jazva, nič, netieklo , neprasklo. Pani doktorka na USG mi vravela, že keby to je hidradenitis je to ako atherom. Teda neviem či to môže byť z obezity? Ďakujem vám
22. decembra 2025
Dobrý deň,
ak sa Vám vyskytlo 1x ložisko a následne sa Vám to neopakovalo a ak sa to v budúcnosti ani opakovať nebude, tak sa pravdepodobne o hidradenitis nejednalo. Dľa nálezu USG má centrálny typ vaskularizácie, takže o zápalové ložisko typu absces, ktoré býva pri HS sa nejednalo.
Mohlo ísť o malú reaktívnu ingvinálnu uzlinu dľa popisu.
Pekný deň
Dobrý deň, rád by som sa informoval ohľadom keloidov… Na hrudi mám 2 keloidy vypuklé veľkosti 2cm, už som bol u kožného lekára dával mi injekcie ale až tak mi nepomohli a taktiež som skúšal gély a ani tie mi nepomohli, a občas tie keloidy ma dosť bolia a napuchnú sčervenaju a potom znich ide hnis… Plastický chirurg v BB mi navrhol že chirurgicke odstránenie je možné ale môže nastať znova rast keloidov… Aké riešenie by ste mi navrhli… Ďakujem
22. decembra 2025
Dobrý deň prajem,
bohužiaľ je pravda, že mnoho na výber pri kelodioch nie je.
Maste, tekutý dusík a KS injekcie sú na ambulancii najčastejšie používané. Je možné chirurgické odstránenie kelodiu s následnou aplikáciou kortikosteriodu do miesta odstránenia, aby sa znížilo riziko ďalšieho vzniku keloidu.
Ak Vám prejavy spôsobujú opakovanie ťažkosti tak by to u Vás možno stálo za zváženie.
Pekný deň
Dobrý deň chcela by som Vás poprosiť o radu.. dnes som sa zobudila s alergickou reakciou po odličeni oči teda na to odličovacie mlieko ..mam zapalene celé očne okolie ..čo si mám kupiťakú masť aby mi to zmizlo?ďakujem pekne za odpoveď ZO
22. decembra 2025
Dobrý deň,
antiseptické obklady, ak miesto mokvá, ale vhodné je navštíviť dermatologickú ambulanciu pre predpisové liečivá a zhodnotenie závažnosti.
Pekný deň