PSORIÁZA – autoimunitné ochorenie nielen kože

Psoriázou – chronickým zápalovým ochorením imunitného systému – celosvetovo trpí až 125 miliónov ľudí, na Slovensku je ich približne 200 tisíc. Postihuje v rovnakej miere ženy aj mužov. Najčastejšie sa objavuje na vonkajšej strane lakťov, kolien či vo vlasoch v podobe ružovkastých až striebristých šupiniek alebo vo forme bolestivých a popraskaných ložísk na tele. Občas pacient pociťuje aj mierne svrbenie.

Dôvodom psoriázy sú dva hlavné spúšťače. Buď sú to zápaly horných dýchacích ciest, čiže hlavne angíny predovšetkým v mladom veku a druhým spúšťačom, ktorý sa objavuje okolo 40tky a 50tky, môžu byť napríklad aj lieky,” hovorí Prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD., prednostka Dermatovenerologickej kliniky Univerzitnej Nemocnice v Bratislave.

Psoriáza sa môže spustiť v ktoromkoľvek veku. Evidujeme prípady aj od detstva, kedy sa objavila už od 3.roku života, ale aj vo vyššom veku. Nedávno som mala pacienta, ktorému sa choroba spustila v 70tke.

Spúšťačom sú aj ďalšie faktory – infekcie, stres, fajčenie či alkohol. Psoriáza sa úplne vyliečiť nedá, je však šanca na dobré preliečenie a teda pacient môže byť úplne bez príznakov ochorenia.“

doc. MUDr. Dušan Buchvald, PhD.

prednosta Detskej dermatovenerologickej kliniky LFUK a NÚDCH Bratislava, Prezident SDVS